- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Flange Orientation | Standard |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Case Drain | None |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2059 in lb |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Port Size | 1/2 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features | None |
| Series | H Series |
| Duty | Corrosion Resistant-Duty |
| Output Shaft Code | 27 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Type | NPTF |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Paint/Packaging | Environmental Coated Gloss White |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Splines | 0 |
| RPM [Min] | 353 rpm |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Flow Rate | 57 lpm |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key, Corrosion Resistant |
| Paint Code | D |
| Port Code | B |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Mounting Type Code | B |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Type | Spool Valve |
| Case Drain Code | 0 |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Weight | 12.5 LB |

