- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Options | Nickel Plated |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Series | H Series |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Splines | 0 |
| Port Location | Side Port |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Port Type | NPTF |
| Duty | Corrosion Resistant-Duty |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Paint/Packaging | Environmental Coated Gloss White, Individual Box |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Type Code | B |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key, Corrosion Resistant |
| Paint Code | D |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features | None |
| Port Code | B |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Output Shaft Code | 27 |
| Motor Element | Gerotor |
| Weight | 11.8 LB |

