- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Mounting Type Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Location | Side Port |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Shaft Size & Type | Straight |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| RPM [Min] | 353 rpm |
| Special Features | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Type | Straight w/ Cross Hole |
| Splines | 0 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062 in lb |
| Output Shaft Code | 08 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Series | H Series |
| Port Type | NPTF |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Port Code | B |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Paint Code | A |
| Weight | 12.5 LB |

