- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 3.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Mount Type | 4 Bolt |
| Port Code | C |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 953 rpm @ 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Case Drain | None |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Location | Side Port |
| Displacement (in³/rev) | 3.5 |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Motor Type | Spool Valve |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Type | Manifold |
| Motor Element | Gerotor |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 01 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Max] | 953 rpm |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Series | H Series |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Splines | 0 |
| Paint Code | A |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 805.42 in lb |
| Mounting Type Code | B |
| Weight | 11.5 LB |

