- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 3.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Displacement (in³/rev) | 3.5 |
| Port Type | Manifold |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Max] | 953 rpm |
| Paint Code | A |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Code | C |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Material | Cast Iron |
| Series | H Series |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 953 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flange Orientation | Standard |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Mounting Type Code | B |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 805.42 in lb |
| Case Drain | None |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Weight | 11.5 LB |

