- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 8.91 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Paint Code | A |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Min] | 385 rpm |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Type | SAE O-Ring |
| RPM [Max] | 385 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Special Features | None |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 385 rpm @ 15 gal/min |
| Shaft Type | Splined |
| Displacement (in³/rev) | 8.91 |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Location | Side Port |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type Code | A |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1956 in lb |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Motor Type | Spool Valve |
| Splines | 6 |
| Corrosion Resistant | No |
| Series | H Series |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain | None |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Weight | 12.4 LB |

