- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 8.91 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| RPM [Max] | 385 rpm |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 8.91 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 385 rpm @ 15 gal/min |
| Port Code | A |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Splines | 6 |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| RPM [Min] | 385 rpm |
| Motor Type | Spool Valve |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Shaft Type | Splined |
| Paint Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Type Code | A |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features | None |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Case Drain | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Material | Cast Iron |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1956 in lb |
| Corrosion Resistant | No |
| Flange Orientation | Standard |
| Series | H Series |
| Case Drain Code | 0 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Weight | 12.4 LB |

