- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Type Code | A |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Type | Splined |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Code | A |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Paint Code | A |
| Flow Rate | 10 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Series | H Series |
| Case Drain | None |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 495.64 in lb |
| Splines | 6 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Weight | 11.2 LB |

