- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 2.2 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Shaft Type | Splined |
| Paint Code | A |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Flow [Max] | 10 gal/min |
| Series | H Series |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| RPM [Min] | 1021 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Location | Side Port |
| Port Code | A |
| Flow Rate | 10 gal/min |
| Motor Element | Gerotor |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 1021 rpm @ 10 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 495.64 in lb |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Splines | 6 |
| Mounting Type Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Displacement (in³/rev) | 2.2 |
| RPM [Max] | 1021 rpm |
| Material | Cast Iron |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Output Shaft Code | 02 |
| Case Drain | None |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Weight | 11.2 LB |

