- H Series Hydraulic Motor
- 15 gal/min
- 8.9 in3
- Shaft: 1 in Straight w/Woodruff Key
- 1/2 Side Port
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Output Shaft Code | 01 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Code | E |
| Rotation | Standard Rotation |
| Displacement (in³/rev) | 8.9 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Series | H Series |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1954 in lb |
| Mounting Type Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Motor Element | Gerotor |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 385 rpm @ 15 gal/min |
| RPM [Max] | 385 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Bolt Circle Dia. | 4.18 in |
| Port Type | BSPP |
| Case Drain Code | 2 |
| Corrosion Resistant | No |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Size | 1/2 |
| Mount Type | 2 Bolt, SAE-A |
| Special Features | None |
| Splines | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Weight | 13.0 LB |

