- H Series Hydraulic Motor
- 15 gal/min
- 8.9 in3
- Shaft: 1 in Straight w/Woodruff Key
- 1/2 Side Port
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Special Features | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1954 in lb |
| Paint Code | A |
| RPM [Max] | 385 rpm |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Displacement (in³/rev) | 8.9 |
| Pressure [Max] | 1700 psi |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Code | E |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Type | BSPP |
| Port Location | Side Port |
| Motor Element | Gerotor |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Case Drain Code | 2 |
| Duty | Standard-Duty |
| Series | H Series |
| Splines | 0 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.18 in |
| Port Size | 1/2 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Type Code | A |
| Corrosion Resistant | No |
| Mount Type | 2 Bolt, SAE-A |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Shaft Code | 01 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 385 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Weight | 13.0 LB |

