- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 7.3 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Code | C |
| Paint Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Motor Type | Spool Valve |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1699 in lb |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Splines | 0 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features | None |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 469 rpm @ 15 gal/min |
| Displacement (in³/rev) | 7.3 |
| Corrosion Resistant | No |
| Duty | Standard-Duty |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| RPM [Min] | 469 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Element | Gerotor |
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 469 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Type | Manifold |
| Port Location | Side Port |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Series | H Series |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Output Shaft Code | 01 |
| Flange Orientation | Standard |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Mounting Type Code | A |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Weight | 12.1 LB |

