- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 7.3 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Type | Manifold |
| Displacement (in³/rev) | 7.3 |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Max] | 469 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Motor Element | Gerotor |
| Series | H Series |
| Seal Material | Buna-N |
| Rotation | Standard Rotation |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Location | Side Port |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Port Code | C |
| Motor Type | Spool Valve |
| Material | Cast Iron |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Splines | 0 |
| Case Drain | None |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 469 rpm @ 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1699 in lb |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Special Features | None |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Type Code | A |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| RPM [Min] | 469 rpm |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Weight | 12.1 LB |

