- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Min] | 353 rpm |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Special Features | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Paint Code | A |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062.22 in lb |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Type Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Material | Cast Iron |
| Port Code | A |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Case Drain Code | 1 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Output Shaft Code | 01 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Series | H Series |
| Splines | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Element | Gerotor |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Weight | 13.0 LB |

