- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.58 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Special Features | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint Code | A |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602 in lb |
| Case Drain Code | 1 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Splines | 0 |
| Series | H Series |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Type | NPTF |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Port Code | B |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Motor Type | Spool Valve |
| Displacement (in³/rev) | 22.58 |
| Mounting Type Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Standard |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Output Shaft Code | 01 |
| Corrosion Resistant | No |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Motor Element | Gerotor |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 13.0 LB |

