- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.58 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 22.58 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 01 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Port Code | B |
| Port Type | NPTF |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Material | Cast Iron |
| Paint Code | A |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain Code | 1 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Duty | Standard-Duty |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Special Features | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602 in lb |
| Splines | 0 |
| Mounting Type Code | A |
| Series | H Series |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Corrosion Resistant | No |
| Weight | 13.0 LB |

