- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 5.86 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Mount Type | 2 Bolt |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1372 in lb |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Port Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Displacement (in³/rev) | 5.86 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Corrosion Resistant | No |
| Flange Orientation | Standard |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 01 |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Material | Cast Iron |
| Splines | 0 |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Mounting Type Code | A |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Series | H Series |
| Paint Code | A |
| Weight | 13.0 LB |

