- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Location | Side Port |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602.25 in lb |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain Code | 1 |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Seal Material | Buna-N |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Special Features | None |
| Mounting Type Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Material | Cast Iron |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | H Series |
| Motor Element | Gerotor |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Code | A |
| Corrosion Resistant | No |
| Output Shaft Code | 01 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint Code | A |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Weight | 13.0 LB |

