- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Rotation | Standard Rotation |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | H Series |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602.25 in lb |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Mounting Type Code | A |
| Port Code | A |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Material | Cast Iron |
| Motor Type | Spool Valve |
| Splines | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Paint Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Location | Side Port |
| Flange Orientation | Standard |
| Case Drain Code | 1 |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Output Shaft Code | 01 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Special Features | None |
| Weight | 13.0 LB |

