- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 11.29 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Rotation | Standard Rotation |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 304 rpm @ 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Shaft Code | 24 |
| Port Code | D |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Type Code | A |
| Series | H Series |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Motor Element | Gerotor |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2343 in lb |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Size | Manifold, M8 x 1.25 Threads |
| Special Features | None |
| Splines | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | G 1/4 (BSP) |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Case Drain Code | 2 |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Port Type | Manifold |
| Pressure [Max] | 1600 psi |
| Displacement (in³/rev) | 11.29 |
| RPM [Max] | 304 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Shaft Type | Straight |
| Weight | 13.0 LB |

