- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- M8 X 1.25-6H Manifold Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Mounting Type Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Size | Manifold, M8 x 1.25 Threads, M8 X 1.25-6H |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Case Drain Code | 2 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Port Code | D |
| Material | Cast Iron |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Port Type | Manifold |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features | None |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Paint Code | A |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Series | H Series |
| Shaft Type | Straight |
| Output Shaft Code | 24 |
| Seal Material | Buna-N |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Splines | 0 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Weight | 13.0 LB |

