- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- M8 X 1.25-6H Manifold Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Mount Type | 2 Bolt |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Type | Manifold |
| Seal Material | Buna-N |
| Series | H Series |
| Corrosion Resistant | No |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Flange Orientation | Standard |
| Motor Type | Spool Valve |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Splines | 0 |
| Port Size | Manifold, M8 x 1.25 Threads, M8 X 1.25-6H |
| Case Drain Code | 2 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Location | Side Port |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Code | D |
| Special Features | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Shaft Type | Straight |
| Paint Code | A |
| Motor Element | Gerotor |
| Shaft Size & Type | Straight |
| Output Shaft Code | 24 |
| Mounting Type Code | A |
| Weight | 13.0 LB |

