- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| RPM [Min] | 353 rpm |
| Special Features | None |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Mounting Type Code | A |
| Series | H Series |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Shaft Code | 01 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Motor Type | Spool Valve |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| Paint Code | A |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Case Drain Code | 2 |
| Material | Cast Iron |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062 in lb |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Code | E |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Element | Gerotor |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Port Type | BSPP |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Weight | 13.0 LB |

