- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- G 1/2 BSPP Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Code | E |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Case Drain | G 1/4 BSP Straight Thread Port (End Cap) |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Element | Gerotor |
| Paint Code | A |
| Mounting Type Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Flange Orientation | Standard |
| Series | H Series |
| RPM [Min] | 353 rpm |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Output Shaft Code | 01 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features | None |
| Port Type | BSPP |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062 in lb |
| Case Drain Code | 2 |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 0 |
| Port Size | 1/2, G 1/2 |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Weight | 13.0 LB |

