- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 17.94 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3107 in lb |
| Case Drain Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 17.94 |
| Port Code | A |
| Motor Element | Gerotor |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Corrosion Resistant | No |
| Flange Orientation | Standard |
| Splines | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Material | Cast Iron |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 1350 psi |
| Mounting Type Code | A |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Special Features Hardware Code | AB |
| RPM [Min] | 192 rpm |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Output Shaft Code | 01 |
| Series | H Series |
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 192 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 192 rpm @ 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Paint Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Weight | 13.0 LB |

