- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 17.94 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Motor Element | Gerotor |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Pressure [Min] | 600 psi |
| Mounting Type Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features | Low Speed Valve |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Displacement (in³/rev) | 17.94 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.187 in |
| Splines | 0 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 192 rpm @ 15 gal/min |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Output Shaft Code | 01 |
| RPM [Max] | 192 rpm |
| Port Code | A |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Series | H Series |
| Duty | Standard-Duty |
| RPM [Min] | 192 rpm |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Case Drain | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features Hardware Code | AB |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Hole Size | 0.565 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3107 in lb |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint Code | A |
| Material | Cast Iron |
| Pressure [Max] | 1350 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Flange Orientation | Standard |
| Weight | 13.0 LB |

