- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- SAE-10 SAE O-Ring Port
- 4.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Special Features | Free Running Gerotor |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Series | H Series |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Size | SAE-10 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Rotation | Standard Rotation |
| Splines | 0 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Displacement (in³/rev) | 4.5 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Motor Element | Gerotor |
| Material | Cast Iron |
| Motor Type | Spool Valve |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Type Code | A |
| Port Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Weight | 13.0 LB |

