- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- SAE-10 SAE O-Ring Port
- 4.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Size | SAE-10 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain | None |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Element | Gerotor |
| Flange Orientation | Standard |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Paint Code | A |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| Splines | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Port Location | Side Port |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Shaft Code | 01 |
| Series | H Series |
| Mounting Type Code | A |
| Port Code | A |
| Material | Cast Iron |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Displacement (in³/rev) | 4.5 |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Weight | 13.0 LB |

