- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | NPTF |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Material | Cast Iron |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mounting Type Code | A |
| Case Drain | None |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062.22 in lb |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Code | B |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain Code | 0 |
| Series | H Series |
| Flange Orientation | Standard |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Paint Code | A |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Splines | 0 |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Motor Element | Gerotor |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Weight | 13.0 LB |

