- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Splines | 0 |
| Case Drain | None |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Type Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Case Drain Code | 0 |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062.22 in lb |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Paint Code | A |
| Port Code | B |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Series | H Series |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Output Shaft Code | 01 |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Port Location | Side Port |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Port Type | NPTF |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Weight | 13.0 LB |

