- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | H Series |
| Motor Element | Gerotor |
| Seal Material | Buna-N |
| Splines | 0 |
| Case Drain | None |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Paint Code | A |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Port Code | B |
| Flange Orientation | Standard |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Type | NPTF |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Mounting Type Code | A |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Output Shaft Code | 01 |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Weight | 13.0 LB |

