- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Case Drain | None |
| Splines | 0 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | AA |
| Geroter/Geroler Options | Free Running |
| Series | H Series |
| Mounting Type Code | A |
| Flange Orientation | Standard |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | NPTF |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Case Drain Code | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Rotation | Standard Rotation |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Paint Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Code | 01 |
| Special Features | Free Running Gerotor |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Port Code | B |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Corrosion Resistant | No |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Weight | 13.0 LB |

