- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Paint Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Splines | 0 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646.1 in lb |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Port Type | NPTF |
| Case Drain Code | 1 |
| Motor Element | Gerotor |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Code | B |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Special Features | None |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Motor Type | Spool Valve |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Output Shaft Code | 01 |
| Corrosion Resistant | No |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Series | H Series |
| Mounting Type Code | A |
| Weight | 13.0 LB |

