- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 2.8 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
options
- SAE ports
- Splined and tapered shafts
| Case Drain | 0.4375-20 UNF-2B SAE O-Ring Port (End Cap) |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 646.1 in lb |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Element | Gerotor |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Material | Cast Iron |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Flow Rate | 12 gal/min |
| Displacement (in³/rev) | 2.8 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Series | H Series |
| Mounting Type Code | A |
| Output Shaft Code | 01 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Special Features | None |
| Rotation | Standard Rotation |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Code | B |
| Motor Type | Spool Valve |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Case Drain Code | 1 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Type | NPTF |
| Splines | 0 |
| Weight | 13.0 LB |

