- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 14.1 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| Corrosion Resistant | No |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Motor Element | Gerotor |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Port Type | SAE O-Ring |
| RPM [Max] | 243 rpm |
| Port Code | A |
| Splines | 6 |
| Mounting Type Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Special Features | None |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2672.92 in lb |
| Shaft Type | Splined |
| Flange Orientation | Standard |
| Series | H Series |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Displacement (in³/rev) | 14.1 |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pressure [Max] | 1450 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Material | Cast Iron |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint Code | J |
| Duty | Standard-Duty |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 243 rpm @ 15 gal/min |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Weight | 13.3 LB |

