- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 14.1 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 1450 psi |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Port Location | Side Port |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 243 rpm @ 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Paint Code | J |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Mounting Type Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Motor Type | Spool Valve |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | H Series |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Special Features | None |
| Shaft Type | Splined |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Case Drain Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Displacement (in³/rev) | 14.1 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Code | A |
| Output Shaft Code | 02 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2672.92 in lb |
| RPM [Max] | 243 rpm |
| Flange Orientation | Standard |
| Splines | 6 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain | None |
| Weight | 13.3 LB |

