- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Material | Cast Iron |
| Special Features | None |
| Duty | Standard-Duty |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Output Shaft Code | 02 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Paint Code | A |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Mounting Type Code | A |
| Mount Type | 2 Bolt |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Splines | 6 |
| Shaft Type | Splined |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Flange Orientation | Standard |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Series | H Series |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Port Code | A |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Motor Element | Gerotor |
| Seal Material | Buna-N |
| Case Drain | None |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Weight | 11.8 LB |

