- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Paint Code | A |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Series | H Series |
| Motor Type | Spool Valve |
| Case Drain Code | 0 |
| Seal Material | Buna-N |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Shaft Type | Splined |
| Special Features | None |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Type Code | A |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Code | A |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Splines | 6 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Motor Element | Gerotor |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Weight | 11.8 LB |

