- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 11.3 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2345.45 in lb |
| Pressure [Max] | 1600 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Paint Code | A |
| Port Code | B |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Type | NPTF |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Location | Side Port |
| Motor Type | Spool Valve |
| RPM [Min] | 304 rpm |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Splines | 6 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 304 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Case Drain | None |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Max] | 304 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Type | Splined |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 11.3 |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Special Features | None |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Type Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Material | Cast Iron |
| Series | H Series |
| Output Shaft Code | 02 |
| Weight | 12.8 LB |

