- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 11.3 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Motor Element | Gerotor |
| RPM [Max] | 304 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Type | Splined |
| Duty | Standard-Duty |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Type | NPTF |
| Case Drain | None |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Splines | 6 |
| Port Code | B |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Output Shaft Code | 02 |
| Corrosion Resistant | No |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Displacement (in³/rev) | 11.3 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 304 rpm @ 15 gal/min |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Location | Side Port |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Series | H Series |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Special Features | None |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2345.45 in lb |
| RPM [Min] | 304 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Type Code | A |
| Pressure [Max] | 1600 psi |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Paint Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Weight | 12.8 LB |

