- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Material | Cast Iron |
| Special Features | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Type | Splined |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Splines | 6 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Port Code | B |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Output Shaft Code | 02 |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Series | H Series |
| Port Type | NPTF |
| Mounting Type Code | A |
| Rotation | Standard Rotation |
| Case Drain Code | 0 |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Paint Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Case Drain | None |
| RPM [Min] | 353 rpm |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Motor Element | Gerotor |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062.22 in lb |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Weight | 12.5 LB |

