- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Material | Cast Iron |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain | None |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Mounting Type Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features | None |
| Series | H Series |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Location | Side Port |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Splines | 6 |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| RPM [Min] | 353 rpm |
| Output Shaft Code | 02 |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062.22 in lb |
| Paint Code | A |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Code | B |
| Flange Orientation | Standard |
| Port Type | NPTF |
| Shaft Type | Splined |
| Weight | 12.5 LB |

