- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 4.5 |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Special Features | None |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Location | Side Port |
| Duty | Standard-Duty |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Shaft Code | 02 |
| Series | H Series |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Code | B |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Paint Code | A |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Mounting Type Code | A |
| Shaft Type | Splined |
| Corrosion Resistant | No |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Motor Element | Gerotor |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Port Type | NPTF |
| Case Drain | None |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Splines | 6 |
| Material | Cast Iron |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Weight | 11.5 LB |

