- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Displacement (in³/rev) | 4.5 |
| Mount Type | 2 Bolt |
| Case Drain | None |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Motor Element | Gerotor |
| Mounting Holes | 0.535 in |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Case Drain Code | 0 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Bolt Circle Dia. | 4.19 in |
| Series | H Series |
| Rotation | Standard Rotation |
| Shaft Type | Splined |
| Mounting Hole Size | 0.535 in |
| Mounting Type Code | A |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Special Features | None |
| Material | Cast Iron |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Port Code | B |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Type | NPTF |
| Paint Code | A |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flange Orientation | Standard |
| Splines | 6 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Weight | 11.5 LB |

