- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 22.58 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Splines | 6 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Motor Element | Gerotor |
| Displacement (in³/rev) | 22.58 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Type | Manifold |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Type | Splined |
| Corrosion Resistant | No |
| Duty | Standard-Duty |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Paint Code | A |
| Port Location | Side Port |
| Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Case Drain | None |
| Mounting Type Code | B |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Series | H Series |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Code | C |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602 in lb |
| Case Drain Code | 0 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features | None |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Weight | 14.7 LB |

