- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 22.58 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Motor Type | Spool Valve |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Rotation | Standard Rotation |
| Output Shaft Code | 02 |
| Splines | 6 |
| Port Type | Manifold |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602 in lb |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Port Code | C |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Case Drain Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 22.58 |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features | None |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Mounting Type Code | B |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Paint Code | A |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Shaft Type | Splined |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Series | H Series |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Corrosion Resistant | No |
| Duty | Standard-Duty |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Case Drain | None |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Weight | 14.7 LB |

