- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 17.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Flange Orientation | Standard |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Displacement (in³/rev) | 17.9 |
| Motor Element | Gerotor |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Type Code | B |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Pressure [Max] | 1350 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Special Features | None |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Case Drain Code | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3106.61 in lb |
| Port Type | Manifold |
| Case Drain | None |
| Port Location | Side Port |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Code | C |
| Shaft Type | Splined |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| RPM [Min] | 192 rpm |
| Series | H Series |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| RPM [Max] | 192 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 192 rpm @ 15 gal/min |
| Splines | 6 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Paint Code | A |
| Corrosion Resistant | No |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Material | Cast Iron |
| Output Shaft Code | 02 |
| Weight | 13.85 LB |

