- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 17.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3106.61 in lb |
| RPM [Max] | 192 rpm |
| Case Drain Code | 0 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 192 rpm @ 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Special Features | None |
| Port Code | C |
| Rotation | Standard Rotation |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Displacement (in³/rev) | 17.9 |
| Motor Element | Gerotor |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1350 psi |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Type Code | B |
| Splines | 6 |
| Case Drain | None |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Port Location | Side Port |
| Flange Orientation | Standard |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Type | Manifold |
| Shaft Type | Splined |
| Material | Cast Iron |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Motor Type | Spool Valve |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Paint Code | A |
| RPM [Min] | 192 rpm |
| Series | H Series |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Weight | 13.85 LB |

