- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 4.52 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Series | H Series |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Splines | 6 |
| Special Features | None |
| Duty | Standard-Duty |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Flange Orientation | Standard |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Displacement (in³/rev) | 4.52 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Rotation | Standard Rotation |
| Case Drain Code | 0 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Paint Code | A |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Port Type | Manifold |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Type Code | B |
| Shaft Type | Splined |
| Seal Material | Buna-N |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Code | C |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Weight | 11.5 LB |

