- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC-2B Manifold Port
- 4.52 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Shaft Type | Splined |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Paint Code | A |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mounting Type Code | B |
| Case Drain | None |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Corrosion Resistant | No |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features | None |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Flange Orientation | Standard |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Type | Manifold |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC-2B |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Rotation | Standard Rotation |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Displacement (in³/rev) | 4.52 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Port Code | C |
| Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Port Location | Side Port |
| Output Shaft Code | 02 |
| Splines | 6 |
| Series | H Series |
| Weight | 11.5 LB |

